Dj czy zespół co lepsze na wesele

wpis w: Oprawa Muzyczna, Wesela | 1

Aby zorganizować dobre wesele musimy zadbać o kilka najważniejszych szczegółów, nie wątpliwie jednym z nich jest muzyka. W polskiej tradycji przyjęło się, że przyjęcie weselne powinno trwać do samego rano i musi być huczne. Podczas jego trwania, żaden z zaproszonych gości czy to starsze pokolenie czy też młodsze nie może się nudzić. Obowiązkiem więc Młodej Pary jest wynajęcie takiej osoby, lub grupy osób, które w pełni usatysfakcjonują rodzinę oraz znajomych iedalnym poprowadzeniem całego przyjęcia. Nasuwa się pytanie jaka muzyka jest najlepsza, na żywo czy może zmiksowana z głośnika. Do was należy obowiązek spotkania się z osobą prowadzącą wesele w celu ustalenia odpowiedniego repertuaru, czy mają to być niezapomniane przeboje disco polo, czy też najlepsze kawałki z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych, po najnowsze. Nikt nie zna lepiej swojej rodziny od was samych, wręczając zaproszenia można przeprowadzić mały wywiad jaki rodzaj muzyki każdy preferuje. Jasną sprawą jest, że nigdy wszystkim nie będziemy w stanie dogodzić, chociaż przy dobrych chęciach i to można zrobić.
Najpopularniejszymi opcjami spotykanymi obecnie na weselach są orkiestra weselna oraz Dj. Nie jest prostą sprawą wybrać mniejsze zło, bo zawsze komuś coś się nie spodoba, należy jednak przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Wpis ten powstał po to aby wam w tym właśnie pomóc. Więc do dzieła:

DJ na wesele

Najważniejszą różnicą pomiędzy orkiestrą weselną a Dj-em  jest sposób odtwarzania muzyki. Piosenki prezentowane przez Dj-a odtwarzane są z komputera, specjalnej dj-ki, lub z płyt. Sprawia to, że utwory są dużo żywsze niż te grane przez zespół, który często nie jest w stanie poprawnie odtworzyć w rzeczywistości serwowane oryginały. Dj jest osobą, która na bieżąco może zmieniać rodzaj swojej muzyki, możemy powiedzieć, że jest elastyczniejszy. Goście na naszym przyjęciu mogą, podejść i poprosić o niemal każdy utwór, co często jest nie możliwe podczas występu zespołu, który z góry ma określony repertuar.

dj na wesele

Dobry wodzirej posiada w swoim asortymencie, mnóstwo ciekawych gadżetów, dzięki którym może rozruszać nie jedno towarzystwo. Remixy, muzyka przyspieszana zwalniana, daje szerokie pole popisu. To wasz wodzirej będzie kreował prawdziwe gwiazdy wieczoru, dając się wyszumieć Twoim zaproszonym gościom.

wesele z dj-em

Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, mianowicie kwestii finansowej. Dobry dj nie musi być drogi, ważne jest to, że pracuje sam lub ma jedną osobę do pomocy i nie musi dzielić zarobionych pieniędzy pomiędzy grupę osób jaką nie wątpliwie jest zespół. Są różni dj-e jak również zespoły i ceny mogą się różnić diametralnie od miejsca organizacji wesela, oraz przede wszystkim prestiżu.

Kapela weselna

Tradycja bo od niej należy rozpocząć jest bardzo ceniona w naszym kraju. Rodzice Młodej Pary często lubią angażować się w organizację przyjęcia i na słowo dj dostają gęsiej skórki. Zaczyna się kazanie, że kto to widział puszczać muzykę z laptopa (to potrafi każdy). Jeżeli klimat wesela ma być utrzymany to musi być orkiestra. Często te słowa wystarczają aby odstraszyć Parę Młodą od wynajęcia dj-a.

zespół weselny

Zespół weselny z pewnością dużo bardziej przypadnie do gustu, osobom starszym przybyłym na uroczystość. Oni nie widzą innego rozwiązania jak tylko kapela weselna. Jest też w tym odrobina prawdy, nie da się ukryć że muzyka biesiadna, dużo lepszy oddźwięk ma wykonywana na żywo.Przyjęło się, że kapela weselna to minimum 3 osoby, jednak na rynku można znaleźć ogłoszenia zespołu składającego się z 2 osób, cena wówczas będzie niższa, jednak i jakość wykonywanych piosenek będzie trochę słabsza. Przyznam się osobiście, że byłem na weselu gdzie grała taka dwuosobowa „kapela” i wszyscy bawili się przednio, więc to również nie jest reguła.

Atutem zespołu weselnego jest to, że zagrają w każdym miejscu na co nie może pozwolić sobie dj ze względów technicznych. Oprawa muzyczna w domu Młodych podczas błogosławieństwa, przy kościele, jest bardzo ważna więc tutaj duży plus dla kapeli.

Kilka porad praktycznych:

Nie zależnie od tego na kogo się zdecydujecie musicie pamiętać o kilku ważnych wskazówkach dotyczą one zarówno dj-a jak i zespołu. Oto one

  • rekomendacja przyjaciół – pamiętaj każdy ma inny gust to co podoba się innym wcale nie musi przypaść Tobie do gustu;
  • poproś o kilka nagrań z innych przyjęć weselnych, abyś sam mógł ocenić jakość wykonywanych usług
  • decydując się na zespół zamieść w umowie informację o tym, że gra z playbacku nie wchodzi w rachubę
  • wspólnie z dj-em czy orkiestrą przygotujcie cały repertuar wesela
  • oczepiny – ustal konkretnie czy są organizowane oraz na czym mają polegać gry i zabawy jeśli mają być prowadzone
  • alkohol – najlepiej w umowie napisać czy zezwalasz na jego spożywanie swoim grajkom (oczywiście w rozsądnych ilościach)
  • aby nie zostać oszukanym warto spisać umowę, w niej zawarte będą wszystkie szczegóły

Tak jak pisaliśmy na początku, muzyka odgrywa jedną z najistotniejszych ról na waszym przyjęciu, w związku z tym powinniście bez pośpiechu dokonać słusznego wyboru.

Jedna odpowiedz

  1. W nie długim czasie czeka mnie podjęcie takiej decyzji, chciałam podziękować za cenne wskazówki. Pochwalę się co wybrałam

Zostaw Komentarz